معرفی انجمن شرکت‌های حفاری نفت و گاز ایران

انجمن شرکت‌های حفاری نفت و گاز ایران اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ تاسیس و در اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران به ثبت رسید. هدف از تشکیل این انجمن، هم‌افزایی توان داخلی کشور در صنعت حفاری و فراهم کردن امکان بهره‌برداری بیشتر از سرمایه‌گذاری در این رشته از صنعت و استفاده از تجربیات علمی و عملی همکاران صنعت و شرکت‌های عضو در جهت بهبود فضای کسب و کار و نهایتا دفاع از حقوق و منافع مشروع و قانونی اعضاء می‌باشد.

چشم انداز

انجمن شرکت‌های حفاری نفت و گاز ایران به عنوان مجمع امور صنفی شرکت‌های متولی امر حفاری نفت و گاز کشور و دارنده امکانات کامل اجرای عملیات و خدمات صنعت حفاری به زنجیره اکتشاف، تولید و بهره‌برداری از منابع انرژی زیر زمینی در بازارهای هدف، ضمن برخورداری از اتحاد، همدلی و همراهی اعضاء خود و تکیه بر نیروی انسانی و مدیران متخصص و وفادار شرکت‌های عضو توانسته است به عنوان محور صنعت حفاری و خدمات فنی کشور و تدوین‌گر استانداردهای بومی صنعت حفاری و صنایع خدمات فنی مرتبط، اعتماد کامل کارفرمایان را درزمینه ارزشیابی متقاضیان تأسیس شرکت های حفاری و خدمات فنی، اظهار نظر درباره شرایط عمومی و فنی قراردادهای اجرایی پروژه های نفت و گاز، داوری در حل و فصل اختلافات کارفرما و پیمانکاران صنعت همچنین حمایت از اعضاء خود و صیانت از منافع ملی کشور به دست آورد.

منشور اخلاقی

ما شرکت‌های حفاری نفت و گاز کشور با هدف فراهم کردن زمینه‌های همدلی، همکاری و هم‌افزایی و در راستای ایجاد محیطی برای رقابت سالم و تضمین ارتقای سطح کیفی خدمات، کاهش هزینه‌های تمام شده عملیات حفاری و خدمات فنی مربوطه و همچنین تربیت نیروی انسانی متخصص، با ایمان به قادر متعال و استعانت از بارگاه حق تعالی جهت اعتلای نام ایران، حفظ منابع ملی، توسعه صنعت حفاری، پیشبرد اهداف انجمن و ایفای نقش موثر در توسعه پایدار کشور، خود را مقید به اصول اخلاقی ذیل که نمادی از فرهنگ ایران کهن و تعالیم دینی و اعتقادی است، دانسته و بر این باوریم که:

 

 • اخلاق و رفتار انسانی، مبتنی بر تعالیم اسلام و فرهنگ کهن خود را در ارتباط با همکاران صنفی، کارفرمایان و عامه جامعه رعایت نموده، همواره سعی نماییم با احترام به حقوق دیگران و به کارگیری منطق و گفتگوی محترمانه مشکلات احتمالی را دوستانه حل و فصل نماییم.
 • اخلاق حرفه ای را پذیرا باشیم و نه تنها از تخریب همکاران صنفی و صنوف مرتبط پرهیز کنیم بلکه در حفظ کرامت آنان و صیانت از آنها کوشا باشیم.
 • سطح آگاهی و یافته‌های علمی و فنی خود را به نحوی ارتقاء دهیم که موجب افزایش توانایی‌های فنی و کارآمدی ناوگان حفاری و خدمات فنی کشور شده تا دستیابی به مخازن و سفره‌های زیرزمینی نفت و گاز کشور را با نگاه به حقوق مردم و نسل‌های آینده کشورمان، تسهیل کنیم.
 • ایمنی مقدم بر کار است. لذا برای محافظت از منابع انسانی به‌عنوان سرمایه اصلی صنعت و کشور از هیچ تلاشی برای حفظ بهداشت و ایمنی محیط کار دریغ نخواهیم کرد.
 • آنچه را در راه آموزش و ارتقاء سطح دانش و مهارت‌های منابع انسانی خرج می‌کنیم، هزینه نیست بلکه اصلی‌ترین سرمایه‌گذاری در بخش منابع انسانی به عنوان رکن محوری توسعه پایدار است.
 • همگی در قبال محیط زیست و سلامت جامعه متعهد و مسئولیم و تلاش می‌کنیم در انجام فعالیت‌های خود پای‌بندی به استانداردهای زیست محیطی را رعایت نموده، و محیط سالم و ایمنی برای کارکنان و مجاورین محیط فعالیتمان تامین نماییم که امنیت جسمی و روانی آنان را فراهم نماید و این را وظیفه ملی و میهنی خود می دانیم.
 • برای بهینه‌سازی شیوه‌های کار و ارتقاء کیفی سطح و نتایج کار از هیچ کوششی دریغ ننماییم .
 • همه تلاش‌های خود را به کار گیریم تا استاندارد‌های کارمان را در همه ابعاد به سطح استاندارد‌های جهانی رسانده و در بهبود مستمر آن کوشا باشیم، زیرا به تبعات خطرناک عدم رعایت استانداردهای کار وقوف کامل داشته و با درکی عمیق به لزوم انطباق فعالیت‌ها با بالاترین استانداردهای ناظر بر جوانب مختلف اجرایی کار مقید و معتقد هستیم .
 • موفقیت را نه فقط برای خود بلکه برای کشورمان بخواهیم و برای حفظ منافع ملی کشور، با آگاهی از مسئولیت‌های حرفه ای و اجتماعی خود، با یکدیگر همدلی و رفاقت کرده و هر جا احساس نیاز کنیم، با همه امکانات به یاری دیگر اعضاء انجمن می‌شتابیم تا کاری بر زمین نماند .
 • با ارتقاء کیفی قراردادها و ارائه پیشنهادهای اصلاحی موجب بهبود مستمر قراردادها و شفاف‌سازی روابط با کارفرمایان شده در حفظ محیط سالم کار تلاش کنیم.
 • از برقراری هرگونه رابطه ناسالم و غیر اخلاقی دوری جسته و برای گرفتن کار و پیشی گرفتن بر دیگران از راه‌های غیر موجه قویاً پرهیز کنیم .
 • به تعهدات اعتقادی و اجتماعی خود در مقابل کارفرمایان پای‌بندیم و این تعهد را مغایر با منافع تجاری خود نمی‌دانیم. لذا با امانت‌داری تمام از منافع جامعه و بیت‌المال محافظت کرده و با اعتقاد به رقابت و با حفظ استقلال در مناقصات حضور پیدا می‌کنیم تا از منافع کارفرمایان که منافع ملی ماست حفاظت کنیم .
 • به دلیل سختی کار منابع انسانی و لزوم استراحت و حفظ آمادگی آنان برای نوبت کاری‌های بعدی، به هیچ وجه منابع انسانی شاغل همکاران صنفی را به کار نگرفته. همچنین از پذیرش کارکنان مستعفی و یا اخراجی همکاران مگر با جلب رضایت قبلی آنان خودداری می‌کنیم .
 • باید در خرید تجهیزات و ابزار کار خصوصاً دستگاه‌های حفاری و ماشین‌آلات مربوطه در راستای منافع ملی رقابت حرفه ای انجام دهیم و به منظور حفظ استانداردهای کار از خرید و وارد کردن دستگاه‌ها، تجهیزات و ماشین‌آلات غیر استاندارد به کشور خودداری کنیم.
 • برای انجام کار، خود را از تشکیلات کارفرمایی جدا ندانسته و با تمام وجود و امکانات متعهد به انجام تمام و کمال کاری باشیم که از کارفرمایان قبول می‌کنیم.
 • در صورت دسترسی به اطلاعات محرمانه، تخصصی و همچنین دانش و مهارت‌هایی که به شکل عرفی و حقوقی در مالکیت کارفرماست و بعضا برای تثبیت جایگاه حرفه ای ارزش حیاتی دارد، نهایت امانت‌داری را به کار بسته و هرگز نسبت به افشاء و انتشار اسرار محرمانه در مجامع و مراکز غیر مرتبط و غیر مجاز اقدام نکنیم .
 • در داوری‌های احتمالی بین کارفرما و پیمانکار، عدل و انصاف را در نظر گرفته و به دور از تعصبات صنفی و هر گونه گرایشات دیگری اظهار نظر نماییم .
 • موفقیت و تعالی هریک از اعضاء موجب سربلندی و تعالی جامعه و کشور است و برای دستیابی به دستاوردها و دانش همکاران صنفی به هیچ وجه از راه‌های غیر مجاز و غیر اخلاقی اقدام نخواهیم کرد. در عین حال متعهد هستیم که موجبات ارتقاء سطح علمی، فنی و حرفه ای همکاران را بر اساس تفاهم و از طریق مجاری رسمی و با درج گزارشات و مقالات علمی در نشریات رسمی انجمن فراهم آوریم .
 • باید با رعایت قوانین و مقررات ناظر بر بخش‌های مختلف روند انجام کار، ضمن حفظ منافع و مصالح خود، از شکل‌گیری تبعیض در ارایه امکانات و اطلاعاتی که موجبات ایجاد رقابت‌های ناسالم را فراهم می‌آورد و شرایط رقابت و همکاری را تحت الشعاع قرار می‌دهد، خودداری نماییم.
 • در مناقصات و مذاکرات با سازندگان، فروشندگان، پیمانکاران، مشاوران و کارفرمایان، توجه به منافع و مصالح خود را با خدشه وارد کردن به شرایط رقابت عادلانه و فراهم‌سازی زمینه سوء استفاده طرفین تجاری برای سایر شرکت‌ها همراه نسازیم و به ایجاد تعادل و توازن در منافع طرفین کمک نماییم .
 • در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود تلاش نماییم تا پروژه‌های خود را با موفقیت به اتمام رسانده و به طرح های عام‌المنفعه در راستای توسعه محیطی و ارتقاء سطح محیط زیست کمک کنیم .
 • حافظ منافع اعضای انجمن باشیم و هر جا حقی از ایشان ضایع شده است به دفاع از حقوق آنان بپردازیم .

هیئت مدیره انجمن شرکت‌های حفاری نفت و گاز ایران

اعضای هیات مدیره متفقا به‌عنوان نماینده قانونی انجمن دارای کلیه اختیارات قانونی جهت اداره امور انجمن می‌باشند و ضمن حفظ مسئولیت، می‌توانند وظایف اجرایی خویش را از طریق تفویض اختیار به رئیس هیات مدیره و دبیر انجمن به مرحله اجرا در آورند.

محمود شریفیان

محمود شریفیان

عضو هیئت مدیره

محمد عالمی

محمد عالمی

نایب رییس هیئت مدیره

 

محمد ایروانی

محمد ایروانی

رییس هیئت مدیره

 

حسین مومنان

حسین مومنان

عضو هیئت مدیره

 

قاسم هردانی

قاسم هردانی

دبیر هیات مدیره

هدایت اله خادمی

هدایت اله خادمی

عضو هیئت مدیره

 

دبیرخانه انجمن شرکت‌های حفاری نفت ایران

دبیرخانه انجمن شرکت‌های حفاری نفت ایران
Share This